Defolu Müteahhitlere Artık İş Yok!


Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Van'ı ayağa kaldırmak için herkesin çok ciddi gayret göstermesi gerektiğini, kendisinin de bu kapsamda sık sık Van'a gelerek çalışmalar yaptığını söyledi.


Kenti ayağa kaldırmak için çok detaylı çalışmalar yaptıklarını dile getiren Bayraktar, hasar tespit çalışmalarının da devam ettiğini belirterek, ''Erciş'te ve Van'ın köylerinde hasar tespit çalışmaları tamamlandı. Van merkezde 34 büyük mahalleden 4'ünde bitti, 6 mahallede şu anda çalışmalarımız sürüyor'' diye konuştu.

Çalışmalarda yıkık, ağır hasarlı, orta hasarlı ve hafif hasarlı yapıların tespit edildiğini anlatan Bayraktar, süreç sona ermediği için kesin hasar tespit rakamlarını veremediklerini söyledi.

Van'da merkezde 90-95 bin hane olduğunu ve bunların hepsinin incelendiğini ifade eden Bayraktar, ''Bunlar incelenince çok net rakamlar ortaya çıkacak'' dedi.

ENKAZIN BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ KALDIRILDI
Depremde Erciş ve Van'da tamamen yıkılan büyük bina sayısının 132 olduğunu vurgulayan Bayraktar, bunların yüzde doksanının enkazının kaldırıldığını acil yıkılması gereken 150 binanın ise yıkımında da büyük mesafe alındığını anlattı.

Hasar çalışmaları devam ettikçe ortaya çıkacak binaların da kısa sürede yıkılacağını belirten Bayraktar, Van Valiliğince ihale yapılarak yıkılması gereken binaların temizleyeceğini ifade etti.

Güçlendirilmesi gereken binaların da ortaya çıkacağını, kamu binalarının ise yüzde 70 itibariyle yenilenmesi gerekeceğine dikkati çeken Bayraktar, şöyle devam etti:

''Kamu binaları dizayn edilecek. Konuşlanacağı yerler konusunda çalışıyoruz. Bu konuda mera arazilerini, hazine vasıflı arazileri değerlendirmemiz lazım. Tescilsiz kamu arazileri var. Bunları kamu adına tescil edip değerlendirmemiz lazım. Bunların zemin etütleri, imar planları yapılacak. 5000 binlik imar planları yapılacak. Kentsel tasarımlar yapılacak ve konut tipleri belirlenecek. Bir taraftan enkazlar kaldırılıyor bir taraftan konteyner dağıtılıyor, bir taraftan inşaatlar devam ediyor.''

22 BİN KONTEYNER DAĞITILACAK
Depremzedelere dağıtılmak üzere 22 bin konteyner alındığını kaydeden Bayraktar, şu ana kadar Van'a 7 bin konteyner geldiğini, köylerde yüzde 80 itibariyle konteyner dağıtma çalışmalarının tamamlandığını, kent merkezine ve Erciş'e de çok süratli şekilde konteyner sevkıyatının devam ettiğini ifade etti.

''Van'da depremzedeler için yapılacak 2 bin 944 civarında konutun da temeli atıldı'' diyen Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Etap etap konutlar yapılacak. Burada geldiğimiz nokta Van'ın gelişme aksı nereleri, sağlam zeminleri nereleri, lokasyon olarak kentleşmeye en uygun alanları nereleri, Van halkının bu yerlere bakışı nasıl bunları araştırıyoruz. Zemin etütlerini yapıyoruz. Hazine, mera alanlarına bakıyoruz. Biz deprem olmadan önce zaten Van'ın gelişmesi için bir çevre yolu yapıyorduk. 41 kilometre uzunluğunda Edremit'in hemen güney-güneydoğusundan başlayan Erciş yoluna kadar uzanan bir çevre yolu... Bu çevre yolunu şimdi çok daha hızlı bir şekilde bitirmek durumundayız. Edremit, Bostaniçi'nde çok güzel alanlarımız var. Kalecik köyünde güzel alanlarımız var. Çevre yolundan Van'ın merkezine gelecek olan ana yolları birleştirmek suretiyle en fazla 4 katlı konutlar yapacağız.''


 

 

Diğer Haberler

7 Maddelik kanun teklifi meclise gönderilecek

Yaklaşık 5 yıl süresince Başbakanlık’ta bekleyen Yapı Denetimi Yasa Tasarısı’nın bir süre önce Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’na geri gönderilmesi üzerine harekete geçen Yapı İşleri Genel Müdürlüğü...

Konut Alırken Kat Mülkiyetine Dikkat Edin!Konut alırken belediyelerdeki onaylı projeleri incelemek gerekir. Kat mülkiyetli yapı, iskan belgesi alınmış yapıdır.

Müteahhitlikte Yeni Dönem Haziran 2012'de Başlıyor
Müteahhitlere sicil uygulamasının detayları netleşti. Hazırlanan, Yönetmelik 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren uygulamaya konulacak.

Yapı Denetimi 59 İle Yaygınlaşıyor
Yapı denetiminde değişiklik öngören kanun teklifini TBMM’ye sunmaya hazırlanan Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, yapı denetimini 19 ilden 59 ile çıkaracak Bakanlar Kurulu Karar Taslağını da son aşamaya getirdi.

Yıkılan Binalarda Önalım Hakkı
Önalım hakkı, paylı mülkiyete tabi bir taşınmazın paydaşlarından birinin kendi payını, paydaş olmayan bir üçüncü kişiye sattığında diğer paydaşlara bu payı aynı şartlarla öncelikle satın alma yetkisi veren bir haktır.