7 Maddelik kanun teklifi meclise gönderilecek

Yaklaşık 5 yıl süresince Başbakanlık’ta bekleyen Yapı Denetimi Yasa Tasarısı’nın bir süre önce Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’na geri gönderilmesi üzerine harekete geçen Yapı İşleri Genel Müdürlüğü, bir yandan yapı denetiminin 81 ile yaygınlaştırılması ve yapı denetiminde sigortacılıkla ilgili düzenlemeler getiren genel bir mevzuat değişikliği üzerinde çalışırken, diğer yandan mevcut sorunları hızlıca çözecek ve yapı denetimini 19 ilden 59′a çıkaracak formül üzerinde çalışıyor. Sektörde yaşanan sorunları gidermek için 2008 yılında çıkardıkları yönetmeliklerin iptali için Danıştay’a açılan bazı davaların olumsuz sonuçlanması ihtimalini değerlendiren Yapı İşleri Genel Müdürlüğü, sürecin kesintiye uğramasından endişe ederek 7 maddelik kanun teklifine öncelik verdi. Yaklaşık 5 yıldır Başbakanlık’ta bekleyen Yapı Denetimi Yasa Tasarısı Taslağı’nın bir süre önce Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’na gözden geçirilmek üzere geri gönderildiğini söyleyen Yapı İşleri Genel Müdürü Sefer Akkaya, ANKA’ya yaptığı açıklamada, yeni bir yasa değişikliğinin zaman alacağı düşüncesiyle uygulamada karşılaşılan sorunları giderecek bir formül geliştirdiklerini belirtti. Akkaya, teklifin en kısa sürede Meclise sunulacağını açıkladı.

 

 

Diğer Haberler

Yapı Denetimi 59 İle Yaygınlaşıyor

Yapı denetiminde değişiklik öngören kanun teklifini TBMM’ye sunmaya hazırlanan Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, yapı denetimini 19 ilden 59 ile çıkaracak Bakanlar Kurulu Karar Taslağını da son aşamaya getirdi.

Konut Alırken Kat Mülkiyetine Dikkat Edin!Konut alırken belediyelerdeki onaylı projeleri incelemek gerekir. Kat mülkiyetli yapı, iskan belgesi alınmış yapıdır.

Müteahhitlikte Yeni Dönem Haziran 2012'de Başlıyor
Müteahhitlere sicil uygulamasının detayları netleşti. Hazırlanan, Yönetmelik 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren uygulamaya konulacak.

Defolu Müteahhitlere Artık İş Yok!
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Van'ı ayağa kaldırmak için herkesin çok ciddi gayret göstermesi gerektiğini...

Yıkılan Binalarda Önalım Hakkı
Önalım hakkı, paylı mülkiyete tabi bir taşınmazın paydaşlarından birinin kendi payını, paydaş olmayan bir üçüncü kişiye sattığında diğer paydaşlara bu payı aynı şartlarla öncelikle satın alma yetkisi veren bir haktır.